Sort by
Sort by

A reggeli kihagyása kedvezőtlenül hat a napunkra

Vissza a sajtóközleményekre
Budapest

Az európaiak több mint fele nem reggelizik rendszeresen

Bár a szakemberek nem győznek figyelmeztetni arra, hogy a reggeli a nap egyik legfontosabb étkezése, egy nemzetközi felmérés szerint az európaiak 20%-a teljesen száműzi, 61%-uk hetente többször is kihagyja a reggelit a napi étkezéséből, és a gyerekek esetében sem jobb a helyzet. A többség az időhiánnyal magyarázza ezt, pedig például egy tál gabonapehely elkészítése alig néhány percet vesz igénybe.

Reggelit mindenkinek!
Az Európai Gabonapehely Szövetség felmérése1 szerint az európai lakosság még mindig nem tulajdonít nagy jelentőséget a reggelinek, több mint 61%-uk hetente többször is kihagyja ezt az étkezést, saját bevallásuk szerint azért, mert nem jut elég idejük a reggeli rohanás közben. Pedig a kiegyensúlyozott reggelihez nem kell sok idő, ideális megoldás lehet például a teljes értékű gabonával készült gabonapehely friss gyümölccsel és tejjel.
A felmérés arra az elszomorító tényre is rámutat, miszerint háromból egy gyerek egyáltalán nem reggelizik, vagy ritkán esznek a gyerekek, mielőtt iskolába mennének. Ébredés után a szervezetünk energiaszintje alacsony, hiszen a vacsora és a reggeli között akár 12 óra is eltelhet, ezért létfontosságú, hogy megfelelő tápanyagokhoz jussunk. A szakemberek szerint a hagyományos felvágottas vajas fehér kenyér, zöldség és folyadék nélkül nem elegendő ehhez, hanem szem előtt kell tartani, hogy a reggeli kellően tápláló legyen. A rostok, a kalcium, a magnézium, valamint az egyéb ásványi anyagok és vitaminok mind elengedhetetlenek a kiegyensúlyozott napindításhoz. A vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy ha a reggelizés során nem juttatjuk szervezetünkbe e létfontosságú tápanyagokat, akkor azt a nap során elfogyasztott ételekkel sem tudjuk teljes mértékben pótolni.

A reggeli összehozza a családot
A reggeli készülődés, rohanás miatt általában nem jut idő semmire, pedig a reggeli megfelelő alkalom arra, hogy a család együtt étkezzen. Ez a közös nyaralások alkalmával még könnyebben megvalósítható, mint a munkával és iskolával terhes hétköznapok során. Szakértők megállapították, hogy minden egyes kihagyott reggeli negatívan befolyásolja az agyműködést és a memóriát nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek esetében is 2. Viszont azok a gyerekek, akik szüleikkel együtt reggeliznek, tápanyagokban gazdagabb reggelit kapnak, mint az egyedül étkezők. Ráadásul a közös reggelizés hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek megfelelő táplálkozási szokásokat alakítsanak ki 3.

Rostra fel!
Milyen a megfelelő, tápanyagokban gazdag reggeli? A felmérések szerint a gabonapehely vas- és B-vitamin forrás lehet 4, ráadásul sok országban a lakosság vitamin és ásványi anyag bevitelének elsődleges forrását jelenti 5. Egy adag (30 gramm) Nestlé gabonapehely átlagosan 8 gramm teljes értékű gabonát tartalmaz, továbbá a kalciummal dúsított pehely már tej nélkül fogyasztva is kalciumforrás. „Egy kiegyensúlyozott összetételű reggeli tartalmaz teljes kiőrlésű pékárut vagy teljes értékű gabonát tartalmazó gabonapelyhet; tejet, tejterméket vagy egyéb teljes értékű fehérjeforrást; illetve zöldséget vagy gyümölcsöt. Így gyorsan elkészíthető, mégis kiegyensúlyozott összetételű reggeli lehet egy tál teljes értékű gabonát tartalmazó gabonapehely idényjellegű, friss gyümölccsel, tejjel vagy joghurttal tálalva” – mondja Tóth Bernadett, független dietetikus. 

[1] European Breakfast Cereal Association, 2012
[2] Wesnes, K.A. 2003
[3] Tanaka, M. 2008
[4] Gibson, S. 2003
[5] Serra Majem 2001, McNulty et al, 1996, Albertson et al, 2008, Galvi et al 2003, Holmes et al, 2011