Sort by
Sort by

Dehidratáció fenyegeti a magyar gyerekek ötödét

Vissza a sajtóközleményekre
Budapest

Nem isznak eleget a magyar gyerekek1  – derül ki egy friss reprezentatív kutatásból. A dehidratáció súlyos következményekkel járhat gyerekre és felnőttre egyaránt. Koncentrációs problémák, rossz közérzet: csak néhány kellemetlen következmény azok közül, amelyek azokat sújthatják, akik nem gondoskodnak a folyamatos folyadékpótlásról. Pedig mindössze napi 8 pohár vízzel számos probléma megelőzhető lenne.

Egy felnőtt ember testtömegének mintegy 60 százaléka víz, amely szervezetünk működéséhez elengedhetetlenül szükséges. Naponta a testünk kb. 2 és fél liter vizet használ fel életfunkcióink fenntartására, így ahhoz, hogy ezt a veszteséget pótolni tudjuk és visszaállítsuk a folyadékegyensúlyt, ugyanennyit kell bevinnünk a szervezetünkbe.

Napi másfél liter víz a vizelettel, két deciliter a salakanyagokkal távozik a testünkből, 4-4 deciliter pedig a légzéssel és verejték útján ürül ki a szervezetből. Az eltávozott folyadék pótlásának legideálisabb forrása a víz (pl. forrásvíz vagy ásványvíz), hisz energiamentes, könnyen hozzáférhető, így fogyasztásával kiegyensúlyozottan és hatékonyan pótoljuk a szükséges folyadékmennyiséget.

A gyerekek kellő mennyiségű és rendszerességű folyadékbevitele a felnőttekénél is sokkal fontosabb, aminek egyik oka, hogy testtömegükhöz képest nagyobb a testfelületük, így több víz párolog el a bőrükön keresztül. Ráadásul gyakran annak ellenére sem jut eszükbe inni, hogy szomjúságot éreznek.

A szülők kiemelt szerepet játszanak abban, hogy a gyerekek a szervezetük számára szükséges folyadékhoz jussanak, hogy önállósodó csemetéjüknek megtanítsák, hogy naponta mennyit kell meginniuk akkor is, amikor ők távol vannak. A rendszerességre szoktatás tehát éppen olyan fontos a folyadékbevitel esetében, mint az étkezésnél.

Azonban Magyarországon a 7 és 10 év közötti gyerekek egynegyede kritikusan alacsony vízfogyasztónak tekinthető, de kisebb mértékben a 4 és 6 év közöttiek is érintettek2   – derül ki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége és a Nestlé közös kutatásából. Ez alapján kijelenthető, hogy a 4 és 10 év közötti gyerekek ötödét fenyegeti a dehidratáció veszélye. A legrosszabb a helyzet a 9-10 éves fiúknál: az ő esetükben tízből négyen a kritikus határérték alatt fogyasztanak vizet 3  – derül ki a 800 fős reprezentatív mintán fővárosi és kecskeméti gyerekek bevonásával készített felmérésen, amely elsőként vizsgálta a kicsik hidratáltsági állapotát.

„Tévhit, hogy a gyerekek csak a meleg, nyári időszakban vannak kitéve a dehidratáció veszélyeinek, hiszen télen, a fűtött szoba száraz levegőjében legalább akkora a kockázat, mint kánikula idején, sőt ilyenkor jellemzően kevésbé éreznek szomjúságot, mint az izzasztó hőségben.” – figyelmeztet Kiss-Tóth Bernadett, a Nestlé dietetikusa.

A kritikusan alacsony vízfogyasztás különösen gyakori a túlsúllyal küzdő gyerekeknél, közülük minden harmadik potenciálisan alulhidratált: az elhízottaknál pedig ez az arány az 50 százalékot is eléri. Ennek oka, hogy a test folyadékigénye a testsúllyal arányos, így a túlsúlyos és elhízott gyerekek szervezetének értelemszerűen több vízre lenne szüksége, ám többségük mégsem iszik többet. A szomjúságingert ráadásul a gyerekek gyakran tévesen ismerik fel és ivás helyett evéssel reagálnak rá. Ezzel pedig mind az elhízás, mind a dehidratáció veszélye tovább nő.

„Gyermekkorban a szervezet víztartalma a testtömeg arányában a felnőttekénél is magasabb, így kiemelten fontos a megfelelő folyadékfogyasztás. A megfelelő vízellátottság az összes életfolyamat alapja. Ez a sejtek anyagcseréjéhez éppúgy alapszükséglet, mint a vérkeringéshez, oxigén-ellátottsághoz, az izmok, a belső szervek és az agy anyagcseréjéhez. Tehát a fizikai munka, a torna, a tanulás vagy szellemi tevékenység egytől egyig igénylik a megfelelő folyadék-ellátottságot. Ennek hiányában romlik a figyelem, koncentrálóképesség, de a fizikai teljesítmény is, ami a mozgás hiánya miatt további súlygyarapodáshoz vezethet. De nehézségek léphetnek fel a tanórákon is: a gyerekek gyengébben teljesíthetnek a számonkérések alkalmával.” – mondta Dr. Réthy Lajos főorvos, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának vezetőségi tagja.

A kellő vízbevitel az egészség és a jó közérzet feltétele felnőtt és gyerek esetében egyaránt, hiszen nincsen olyan sejtje az emberi testnek, amelynek ne lenne szüksége vízre. A folyadék folyamatos pótlására, bevitelére szakértők szerint naponta 8 pohár víz vagy jó minőségű ásványvíz is elegendő lehet, amely a bevitt élelmiszerek víztartalmával együtt már képes biztosítani a szükséges napi mennyiséget.

* Ajánlott mennyiség mérsékelt évövön élő, mozgásszegény életmódot folytató felnőtt esetében (1 pohár = 0,2 l)

hidratacio_infografika.jpg

1 Vizsgált korosztály: 4-10 évesek
2 Referencia: Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA): Vízbeviteli referenciaértékek, 2010
3 Referencia: Tápanyag-beviteli referencia-értékek. Medicina Könyvkiadó Rt., Budapest, 2004.